13 grudnia 1981 – PAMIĘTAMY!

13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne PRL–u na czele z Wojciechem Jaruzelskim wprowadziły stan wojenny, który został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a oficjalnie zniesiony 22 lipca 1983 roku.

W 40 rocznicę tego wydarzenia wszystkim ofiarom represjonowanym przez komunistów, internowanym, katowanym i 100 rodakom, którzy ponieśli śmierć dedykujemy prezentację przygotowaną przez ucznia naszej szkoły. Pragniemy tą wyjątkową pracą Bartosza Koprowicza z kl. 8b uczcić rocznicowe obchody odbywające się też w naszej szkole!

Prezentacja o Ryszardzie Jerzym Kuklińskim - poniżej.

Wystawa

W ramach obchodów 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz uczestnictwa w projekcie "Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie. 13 grudnia1981-PAMIĘTAMY!" na parterze naszej szkoły powstał kącik historyczny upamiętniający strajki, jakie wybuchały w kolejnych dekadach PRL-u oraz narodziny ogólnopolskiego związku zawodowego "Solidarność".  Kulminacją represji wynikających z buntów i strajków społecznych było wprowadzenie przez władze komunistyczne stanu wojennego ogłoszonego 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez Wojciecha Jaruzelskiego. W czasie jego trwania straciło życie około 40 osób, w tym 9 górników w kopalni "Wujek" w Katowicach podczas pacyfikacji strajku.

Zachęcamy do obejrzenia wystawy!

"Gdy gaśnie pamięć ludzka, dalej mówią kamienie - 13.12.1981 - Pamiętamy!"

GDY GAŚNIE PAMIĘĆ  LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!

W związku z przystąpieniem naszej szkoły do projektu

GDY GAŚNIE PAMIĘĆ  LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!

w ramach obchodów 40 ROCZNICY WPROWADZENIA STANU WOJENNEGO informujemy, że od 18 października 2021r. na parterze naszej szkoły znajduje się wystawa „STAN WOJENNY 1981-83” przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Katowicach we współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, która  prezentuje podstawowe informacje dotyczące okresu stanu wojennego w PRL.

1981

Nasza szkoła we wrześniu 2021 roku przystąpiła do projektu:

"GDY GAŚNIE PAMIĘĆ LUDZKA, DALEJ MÓWIĄ KAMIENIE – 13 GRUDNIA 1981 –  PAMIĘTAMY!"

Skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa śląskiego.

Jego głównym celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do świadomego przeżywania 40 rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego.