Wychowywać to znaczy: nie deptać, nie spieszyć, nie poniewierać - dziecko ma prawo by było tym czym jest.”
Janusz Korczak

Kuratorium Oświaty w Katowicach utworzyło stronę www.6latek.pl. Strona adresowana jest przede wszystkim do rodziców dzieci sześcioletnich, którzy będą podejmowali decyzję o dalszej edukacji przedszkolnej lub szkolnej swoich dzieci. Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców do zapoznania się z informacjami na przygotowanej stronie internetowej .

Festyn 04.06.22r.

Serdecznie zapraszamy na festyn "Serce dzieciom"

ŚWIĘTUJEMY

1 MAJA  ŚWIĘTO PRACY

2 MAJA  DZIEŃ FLAGI

3 MAJA  ROCZNICA UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

Blog rowerowy

Ze względu na zbliżającą się majówkę zapraszam do ponownego odwiedzenia bloga rowerowego https://roweremprzezgliwice.blogspot.com.

Od listopada pojawiło się już 11 tras rowerowych (w tym dwa nowe artykuły), być może będzie to inspiracja do aktywnego spędzenia długiego weekendu.
PS Pierwsza wycieczka kółka rowerowego już wkrótce!

Stanisław Procek- Frydrych

22 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI

Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto, które od wielu lat obchodzimy 22 kwietnia. Celem akcji jest promowanie zachowań chroniących środowisko i naszą planetę.

Kto wie, czy Dzień Ziemi to nie jest najważniejsze święto, którego obchody powinniśmy przedłużać na każdy dzień w roku? W końcu chodzi o miejsce, w którym żyjemy i żyć mają nasze dzieci. Jeśli nie zaczniemy dbać o naszą planetę, już niebawem może stać się miejscem, w którym niewielu ludzi będzie mogło czuć się bezpiecznie. Dlatego w Dniu Ziemi mnóstwo organizacji ekologicznych organizuje manifestacje, konferencje, pokazy i akcje, które mają zwiększyć zaangażowanie ludzi w ratowanie naszej planety. I nas samych. Oto najważniejsze informacje o Dniu Ziemi.

Celem tego święta jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwach oraz uświadamianie ludziom zagrożenia, jakie niesie ze sobą rozwój przemysłu i konsumpcyjne podejście do życia: zaśmiecanie oceanów i lądów, zanieczyszczenie powietrza, globalne ocieplenie, niszczenie Amazonii, wymieranie gatunków.
Każdego roku święto odbywa się pod hasłem przewodnim. W 2022 roku brzmi ono „Inwestujmy w naszą planetę”. Chodzi o to, aby politycy tworzyli warunki do rozwoju nowych technologii, które będą np. ograniczać emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie plastikiem, aby firmy pracowały nad rozwojem proekologicznych technologii i modeli biznesowych, a zwykli ludzie mogli z nich korzystać i wybierali mniej szkodliwe dla środowiska źródła energii.

Pomysły na Dzień Ziemi w naszej szkole: Sprzątanie dla Polski, Konkurs plastyczny „Mamy tylko jedną Ziemię”, nauka piosenki o Ziemi, wykonanie okolicznościowych plakatów, obejrzenie filmów dotyczących ideii Dnia Ziemi, segregowanie śmieci, zapoznanie rodziców z zasadami ekologicznej rodziny, zbiórka niepotrzebnych ubrań „Szafowanie dla Zuzi”

Co możesz zrobić dla Ziemi

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Ty sam możesz aktywnie włączyć się w obchody święta naszej planety. Im więcej chętnych, tym lepiej. Najważniejsze jest przede wszystkim to, by wszystkim nam żyło się zdecydowanie lepiej, niezależnie od trwającej pandemii koronawirusa. Priorytetowe kwestie, które w szczególności powinieneś wziąć sobie do serca to przede wszystkim:

• segregacja śmieci

• oszczędność wody

• zbieraj deszczówkę

• korzystanie z roweru lub komunikacji miejskiej zamiast samochodu

• rezygnacja z używania plastiku i jednorazowych toreb

• świadome kupowanie produktów, w tym spożywczych

• próba naprawy zepsutego sprzętu, a nie jego wyrzucanie

• oszczędność energii

• zbieranie makulatury i energii i wyrzucanie ich do specjalnie ku temu przeznaczonych pojemników

• sadzenie drzew

• troska o rośliny i zwierzęta

• świadomość ekologiczna - to niezwykle ważna kwestia, którą warto się dzielić z innymi

• Sprzątamy dla Polski - plakat

PADLET - UKRAIŃSCY UCZNIOWIE / УКРАЇНСЬКІ СТУДЕНТІ

Padlet jest narzędziem, za pomocą którego można uporządkować informacje na określony temat. To rodzaj wirtualnej „ściany”, na której można zawieszać adresy stron internetowych, obrazki, zdjęcia (także te wprost z kamery).

Pani Agnieszka Muller, nauczycielka języka polskiego, przygotowała materiały pomocne  w nauce ukraińskich uczniów. Zachęcamy do skorzystania :)

Z JAJKIEM I ZAJĄCEM W 3A

Podsumowanie konkursu "Kartka wielkanocna”

Do udziału w konkursie plastycznym ,,Kartka wielkanocna” zostali zaproszeni najmłodsi uczniowie naszej szkoły. Celem konkursu było pielęgnowanie tradycji świątecznych, pogłębienie wiedzy związanej z symboliką wielkanocną oraz  tradycjami i obrzędami towarzyszącymi Świętom Wielkiej Nocy w Polsce.

Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom gratuluję ciekawych pomysłów.

Dorota Opiełka

Galeria naszej szkoły

DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE NASZYCH DZIAŁAŃ

REKRUTACJA DO KLAS I NA ROK SZKOLNY 2022/2023

Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 10 w Gliwicach ogłasza zapisy do klasy pierwszej na rok szkolny 2022/2023 dzieci urodzonych w roku 2015 zamieszkałych w obwodzie szkoły, oraz dzieci urodzonych w 2016 roku (dzieci 6 - letnie) na wniosek rodziców (załącznik nr 1 i załącznik nr 2). Rodzice dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły składają w sekretariacie szkoły pobrany i wypełniony formularz załącznik nr 2.

Zapisy dzieci zamieszkałych poza obwodem szkoły rozpoczną się w terminie od 09 maja 2022 roku do dnia 20 maja 2022 roku do godziny 15.00 (zarządzenie/załącznik nr 3).