Wrzesień , wrzesień , wrzesień 2023

Tegoroczny wrzesień zaliczyć możemy do jednego z najcieplejszych. Pogoda iście letnio - wakacyjna. Wokół naszej szkoły roślinność zielona. Wyschnięte liście to efekt wysokich temperatur. Wybraliśmy się na poszukiwanie jesieni , jednak naprawdę trudno było ją wypatrzeć . Większość liści jeszcze się  nie wybarwiła. Jedynie klomby pełne wrzosów, wrzośców, astrów, nieśmiało wybarwiające się winorośla, zbrązowiałe nawłocie, szyszki chmielu , gałązki dzikiej róży czy głogu  mówią  nam , że tak , że już , że nadeszła  - JESIEŃ.

JESIEŃ

WARSZTATY EKOLOGICZNE - XVIII EDYCJA

Tegoroczne warsztaty ekologiczne "Co w trawie piszczy? - mali odkrywcy." odbyły się po 4 letniej przerwie spowodowanej pandemią. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę o najbliższym otoczeniu przyrodniczym. Zintegrować się wokół idei ochrony środowiska naturalnego. Wykazać się spostrzegawczością. W miłej i radosnej atmosferze nabywać nowych wiadomości i umiejętności pracując w zespole. Każdy uczestnik to odkrywca, a więc i zwycięzca. Dzieci otrzymały pamiątkowe certyfikaty i nagrody.

Promowaliśmy proekologiczne zachowania i postawy w życiu codziennym.

Galeria naszej szkoły

22 MARCA ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody obchodzony jest 22 marca od 1993 r., co roku pod innym hasłem. Jego celem jest inspirowanie działań na rzecz Celu Zrównoważonego Rozwoju (SDG) 6: woda i urządzenia sanitarne dla wszystkich do 2030 roku.

Co zrobić na dzień wody?
Wybieraj jedzenie, ubranie i transport, które zużywają mniej wody. Zakręcaj kran przy myciu się i zębów. Ogranicz kupowanie, naprawiaj lub wykorzystuj zepsute przedmioty.
Uczniowie z klas starszych wykonali plakaty promujące oszczędzanie wody.

21 marca - PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Wszyscy czekali na ten dzień. Uczniowie w różny sposób uczcili nadejście wiosny. Młodsze dzieci przeszły barwnym korowodem z marzanną i gaikiem. Zawołaniem i piosenką powitały wiosnę. Starsi uczniowie wybrali się do Parku Trampolin, inni połączyli wesołe z pożytecznym ubierając kolorowe skarpetki nie do pary, zwracając uwagę na potrzeby osób z zespołem Downa. Zielone koszulki  symbolizowały barwy wczesnej wiosny. W klasach pojawiły się wiosenne dekoracje . Panowała wesoła atmosfera.

 

Najważniejsze, że już jest i nieśmiało uśmiecha się do nas. Wystarczy tylko mieć oczy szeroko otwarte.

Galeria naszej szkoły

PODZIĘKOWANIE ZA DZIAŁALNOŚĆ EKOLOGICZNĄ NA TERENIE SZKOŁY

Szanowni Państwo,

 

Chcielibyśmy Wam bardzo gorąco podziękować za wieloletnie, nieustające  zaangażowanie i współpracę z Klubem Gaja oraz udział w programie Święto Drzewa od początku jego istnienia, czyli już okrągłe 20 lat. Mamy nadzieję, że nadal będziemy wspólnie pracować dla dobra otaczającej nas przyrody.

 

Pozdrawiamy serdecznie wszystkich uczniów i nauczycieli. Życzymy Wam wielu sukcesów i wytrwałości w podejmowanych przez Was działaniach ekologicznych!

 

W załączeniu przesyłamy symboliczny dyplom na pamiątkę naszej 20-letniej współpracy. Oryginał zostanie wysłany także pocztą tradycyjną.

 

pozdrawiamy serdecznie

 

Zespół Klubu Gaja

Pliki do pobrania

Ogólnopolska kampania edukacyjna "Kochasz dzieci? - nie pal śmieci!"

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej ,,Kochasz dzieci? – nie pal śmieci”, koordynowanej przez Fundację Ekologiczną ARKA. Akcja ruszyła wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Kampania dotyczy problemu palenia śmieci w piecach domowych.
Proceder palenia śmieci w piecach jest dużym problemem ekologicznym i społecznym. W obliczu zmian klimatycznych powinniśmy ograniczyć zanieczyszczanie powietrza. Akcja miała na celu uświadomienie naszym uczniom zagrożenia związanego z zanieczyszczaniem środowiska poprzez spalanie odpadów.
Palenie śmieci sprawia wrażenie oszczędności, ale tylko pozornej, gdyż ceną jest zdrowie. Podczas palenia śmieci powstają tlenki węgla i azotu, dwutlenek siarki, cyjanowodór czy metale ciężkie. Wszystkie te związki chemiczne prowadzą do chorób górnych dróg oddechowych, astmy i alergii. Substancje te zanieczyszczają najbliższe otoczenie, wody gruntowe. 
Uczniowie klas 4-8 wzięli udział w kampanii informacyjnej na lekcjach: biologii, chemii i przyrody. Uczniowie klas młodszych pracowali pod kierunkiem swoich wychowawców. W czasie zajęć powstały plakaty, ulotki informacyjne i referaty
Wszyscy zostali wyposażeni  w informacje, które pozwolą zmieniać mentalność ludzi w najbliższym otoczeniu.

Galeria naszej szkoły

POMAGAMY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM

Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych psów i kotów. Schroniska, które wciąż borykają się z problemami finansowymi, często nie są w stanie zapewnić wszystkim zwierzętom należytych warunków. Właśnie dlatego postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole zbiórkę darów dla bezdomnych psów i kotów.
Aby pomóc naszym czworonożnym kompanom przetrwać zimę, zbieramy:
• Karmę dla psów, kotów, szczeniąt, kociąt,
• Środki przeciwpchelne, obroże
insektobójcze
• Miski , smycze, zabawki dla zwierząt,
• Koce, ręczniki, pościele, legowiska
• Kuwety, żwirek dla kotów
• I wiele innych…….
Dary dla zwierząt można przynosić do szkoły do 20 grudnia 2022r. do wychowawcy lub bezpośrednio do nauczyciela przyrody i biologii. W zbiórce pokarmu pomogą też wolontariusze.

SZUKAMY DOMU - UCZYMY SIĘ OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI

????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛
Dnia 7 listopada odbyło się spotkanie uczniów świetlicy szkolnej z przedstawicielem gliwickiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Tego dnia gościem specjalnym był kotek Oreo. Kiciuś bardzo łagodny, ufny.
Na spotkaniu uczniowie mogli dowiedzieć się jak należy opiekować się zwierzątkami, czym zajmuje się gliwickie TOZ. Kolejne spotkanie odbędzie się na wiosnę, naszym gościem będzie piesek.
Serdecznie zapraszamy nie tylko uczniów świetlicy szkolnej.
Obecnie szukamy domu dla dwóch wspaniały kotków, więcej szczegółów w linku:

Galeria naszej szkoły

PRACE NAGRODZONE W KONKURSIE Z OKAZJI ŚWIĘTA DRZEWA 10 PAŹDZIERNIKA

Jabłonka

Jabłoneczka biała

Kwieciem się odziała;

Obiecuje nam jabłuszka,

Jak je będzie miała.

Mój wietrzyku miły,

Nie wiej z całej siły,

Nie odtrącaj tego kwiecia

Żeby jabłka były.

Maria Konopnicka

 

 

Klonowy liść

Spadł z klonu liść.

Pięknie się barwami mieni.

Są na nim wszystkie kolory jesieni.

Jest żółć jak złoto , brąz, nieco zieleni

Oraz troszeczkę jesiennej czerwieni.
 

Podniosę liść – pamiątkę jesieni

I między kartkami

Zasuszę go sobie.

W zimie tym liściem

Kapelusz bałwanka ozdobię !
 

Teresa Fiutowska


 

Galeria naszej szkoły

GLIWICKA PALMIARNIA

Wycieczka do Palmiarni w Gliwicach ????????
18 października klasa 5a odbyła egzotyczną wyprawę do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Palmiarnia jest wyjątkowym miejscem, które stworzone zostało w celu popularyzacji wiedzy o florze i faunie z różnych stref klimatycznych. Można tu odpocząć i zrelaksować się a jednocześnie poznać wiele ciekawych gatunków roślin. Podczas naszej wycieczki pani przewodnik omówiła grupę roślin przyprawowych, sukulentów, rodzinę bambusów i palm. Poznaliśmy wiele nowych pojęć: liany, epifity, endemity…Mieliśmy bezpośredni kontakt z omawianymi roślinami i zwierzętami. Poznaliśmy ich budowę anatomiczną i morfologię. Dzieci miały okazję fizycznie „dotknąć” przyrodę i zobaczyć w naturze okazy z podręczników. Akwaria pełne są egzotycznych ryb i roślin. Zwiedzanie zakończone zostało pobytem w kawiarence, gdzie uczniowie kupili pamiątki, rośliny doniczkowe i smakołyki. Następnie spacerowaliśmy w parku Chopina. Wrażenia z wycieczki są niezapomniane. Zachęcamy inne dzieci do odwiedzenia tego miejsca????

Galeria naszej szkoły

DZIEŃ ZIEMI