POMAGAMY BEZDOMNYM ZWIERZĘTOM

Zima to najtrudniejszy czas dla bezdomnych psów i kotów. Schroniska, które wciąż borykają się z problemami finansowymi, często nie są w stanie zapewnić wszystkim zwierzętom należytych warunków. Właśnie dlatego postanowiliśmy zorganizować w naszej szkole zbiórkę darów dla bezdomnych psów i kotów.
Aby pomóc naszym czworonożnym kompanom przetrwać zimę, zbieramy:
• Karmę dla psów, kotów, szczeniąt, kociąt,
• Środki przeciwpchelne, obroże
insektobójcze
• Miski , smycze, zabawki dla zwierząt,
• Koce, ręczniki, pościele, legowiska
• Kuwety, żwirek dla kotów
• I wiele innych…….
Dary dla zwierząt można przynosić do szkoły do 20 grudnia 2022r. do wychowawcy lub bezpośrednio do nauczyciela przyrody i biologii. W zbiórce pokarmu pomogą też wolontariusze.

SZUKAMY DOMU - UCZYMY SIĘ OPIEKI NAD ZWIERZĘTAMI

????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛????????‍⬛
Dnia 7 listopada odbyło się spotkanie uczniów świetlicy szkolnej z przedstawicielem gliwickiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Tego dnia gościem specjalnym był kotek Oreo. Kiciuś bardzo łagodny, ufny.
Na spotkaniu uczniowie mogli dowiedzieć się jak należy opiekować się zwierzątkami, czym zajmuje się gliwickie TOZ. Kolejne spotkanie odbędzie się na wiosnę, naszym gościem będzie piesek.
Serdecznie zapraszamy nie tylko uczniów świetlicy szkolnej.
Obecnie szukamy domu dla dwóch wspaniały kotków, więcej szczegółów w linku:

Galeria naszej szkoły

PRACE NAGRODZONE W KONKURSIE Z OKAZJI ŚWIĘTA DRZEWA 10 PAŹDZIERNIKA

Jabłonka

Jabłoneczka biała

Kwieciem się odziała;

Obiecuje nam jabłuszka,

Jak je będzie miała.

Mój wietrzyku miły,

Nie wiej z całej siły,

Nie odtrącaj tego kwiecia

Żeby jabłka były.

Maria Konopnicka

 

 

Klonowy liść

Spadł z klonu liść.

Pięknie się barwami mieni.

Są na nim wszystkie kolory jesieni.

Jest żółć jak złoto , brąz, nieco zieleni

Oraz troszeczkę jesiennej czerwieni.
 

Podniosę liść – pamiątkę jesieni

I między kartkami

Zasuszę go sobie.

W zimie tym liściem

Kapelusz bałwanka ozdobię !
 

Teresa Fiutowska


 

Galeria naszej szkoły

GLIWICKA PALMIARNIA

Wycieczka do Palmiarni w Gliwicach ????????
18 października klasa 5a odbyła egzotyczną wyprawę do Palmiarni Miejskiej w Gliwicach. Palmiarnia jest wyjątkowym miejscem, które stworzone zostało w celu popularyzacji wiedzy o florze i faunie z różnych stref klimatycznych. Można tu odpocząć i zrelaksować się a jednocześnie poznać wiele ciekawych gatunków roślin. Podczas naszej wycieczki pani przewodnik omówiła grupę roślin przyprawowych, sukulentów, rodzinę bambusów i palm. Poznaliśmy wiele nowych pojęć: liany, epifity, endemity…Mieliśmy bezpośredni kontakt z omawianymi roślinami i zwierzętami. Poznaliśmy ich budowę anatomiczną i morfologię. Dzieci miały okazję fizycznie „dotknąć” przyrodę i zobaczyć w naturze okazy z podręczników. Akwaria pełne są egzotycznych ryb i roślin. Zwiedzanie zakończone zostało pobytem w kawiarence, gdzie uczniowie kupili pamiątki, rośliny doniczkowe i smakołyki. Następnie spacerowaliśmy w parku Chopina. Wrażenia z wycieczki są niezapomniane. Zachęcamy inne dzieci do odwiedzenia tego miejsca????

Galeria naszej szkoły

DZIEŃ ZIEMI

POSPRZĄTAJMY "ŚWIAT" WOKÓŁ SIEBIE

Klasy 4a i 3b z okazji Dnia Ziemi postanowiły posprzątać okolicę szkoły.

EKO - ZWIERZAKI

Dzieci uczęszczające do świetlicy postanowiły wykorzystać ponownie materiały i wykonały eko - zwierzaki. Wszystkich zainspirowała i zajęcia poprowadziła pani Jolanta Ogaza.

EKOKLASA

ZWIASTUNY WIOSNY W OKOLICY SZKOŁY I ZA OKNEM SALI PRZEDSZKOLAKÓW.

Wiosna objawiła się w pełnej krasie. Drzewa i krzewy nieśmiało rozchylają pąki listków i pierwszych kwiatów. W zamontowanym,  na parapecie sali przedszkolaków  karmniku , tego roku gołębie postanowiły założyć gniazdo. Pojawiły się w nim dwa jajka. Po 17 dniach z jajek wykluły się małe pisklaki, które gołębie ogrzewały na zmianę. Teraz te maluchy czekają na pokarm, który jest im systematycznie dostarczany. Małe gołąbki rosną jak na drożdżach. Pan konserwator na terenie ogródka szkolnego zamontował budki lęgowe. Klasa trzecia mogła podziwiać jak pięknie zakwitły wiosenne kwiaty , które sadziła na grządce badawczej jesienią. W klasach pojawiły się mini ogródki. Dzieci wysiały nasiona warzyw, rzeżuchy, owsa oraz założyły hodowlę fasoli.

21 MARCA POWITALIŚMY WIOSNĘ

Kampania #zielone gliwice

"...Począwszy od 21 marca – pierwszego dnia wiosny odwiedzający stronę  Gliwice.eu, czytelnicy „MSI – Gliwice” i użytkownicy mediów społecznościowych znajdą pod tagiem #zielonegliwice m.in. teksty poświęcone działaniom miasta w sferze walki ze smogiem i niską emisją, informacje o inwestycjach w zieloną retencję, rozwoju niskoemisyjnego transportu publicznego, eko-świetle czy miejskiej fotowoltaice. Nie zabraknie tam materiałów o „zielonych” metamorfozach w mieście i wyzwaniach z tym związanych, informacji o rowerze miejskim, ścieżkach rowerowych, nowych nasadzeniach, szkolnych i bibliotecznych akcjach proekologicznych, a także działaniach prowadzonych przez miejskie jednostki i spółki.

Pokażmy, jak wiele dobrego wspólnie robimy dla środowiska!

Z poważaniem
Adam Neumann
Prezydent Miasta Gliwice