DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W NASZEJ SZKOLE

Nauka języka obcego to nie tylko słówka i gramatyka ale także poznawanie elementów kultury innego kraju. Dlatego też w poniedziałek 18 marca po raz kolejny obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka, patrona Irlandii. Uczniowie klas I - VIII przygotowali własnoręcznie robione nakrycia głowy (oczywiście w kolorze zielonym) a uczniowie klas IV-VII mieli okazję wykazać się wiedzą dotyczącą Irlandii i Świętego Patryka. Trzyosobowe drużyny zmagały się z pytaniami dotyczącymi m.in. historii, geografii czy symboli Irlandii. Najlepiej z wszystkimi zadaniami poradziła sobie drużyna z klasy 5b. Serdecznie gratulujemy! Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę

Galeria naszej szkoły

WYCIECZKA ROWEROWA DO TĘŻNI SOLANKOWEJ

W dniu 09.05.2024r. odbyła się kolejna wycieczka kółka rowerowego do Tężni solankowej przy ulicy Chorzowskiej w Gliwicach.

 

KÓŁKO ROWEROWE ROZPOCZĘŁO NOWY SEZON

W dniu 11.04.2024r. odbyła się pierwsza w nowym sezonie wycieczka Kółka rowerowego szlakiem G3do PreZero Areny Gliwice. Zapraszamy do obejrzenia wideo relacji.

KOZIA ZAGRODA W BRENNEJ

9 grudnia dzieci ze Świetlicy Opiekuńczo - Wychowawczej z wychowawczyniami: Krystyną Gurgul i Anetą Kwaśniak gościły w Koziej Zagrodzie w Brennej. Tam poznały tradycję i kulturę mieszkańców Beskidu Śląskiego. Wycieczka obfitowała w różne atrakcyjne zajęcia. Dzieci miały okazję poznać chatę i wnętrze kolyby, obejrzeć strój pasterski, naczynia pasterskie oraz wysłuchać wybranych instrumentów używanych niegdyś przez górali. Poznały też sposób odżywiania, zwyczaje kóz i owiec pasterskich - niektóre kozy mogły nawet nakarmić i przytulić. W chacie góralskiej własnoręcznie wykonały pierniki a  po upieczeniu nauczyły się je lukrować. Po zakończeniu warsztatów na dzieci czekały sanie i zaprzężone konie. Ta zimowa atrakcja wszystkim przypadła do gustu. Jak w piosence "Zima, zima, zima pada , pada śnieg" jechały dzieci w saniach po Brennej, a sanie dzwoniły dzwoneczkami. Na zakończenie tej zimowej przygody wszyscy ze smakiem zjedli kiełbaski upieczone w ognisku. Pobyt w Koziej Zagrodzie w Brennej dostarczył dzieciom wiele cennych i niezapomnianych wrażeń.

Fotoreportaż.

Galeria naszej szkoły

PIERWSZAKI NA WYCIECZCE W KOPALNI

4 grudnia obchodzimy Dzień Górnika - BARBÓRKĘ. Pierwszaki wybrały się dziś na wycieczkę do Sztolni Królowej Luizy w Zabrzu. Dowiedzieliśmy się na czym polegała praca w kopalni dawniej i dziś. Głęboko pod ziemią , często w bardzo trudnych warunkach wydobywa się węgiel. Spotkaliśmy dobrego ducha kopalni Skarbnika. Przez cały czas towarzyszył nam dreszczyk emocji.

Galeria naszej szkoły

PRZYGODA Z BAJKĄ PANA KLEKSA

Klasy 2 i 3 wybrały się na przygodę z bajką Pana Kleksa . Zwiedziły tam podwodny świat  królowej Aby , uczestniczyły w kreatywnych zabawach oraz warsztatach. Spotkały się nie tylko z bohaterami bajki, ale także ze świętym Mikołajem, od którego otrzymały prezenty.

Galeria naszej szkoły

ZAPRASZAMY NA KONKURS

„Hej w kopalni praca wre..."

4 grudnia obchodzimy tradycyjną górniczą „Barbórkę”.   

                                 

  Z tej okazji ogłaszamy miejski konkurs plastyczny dla klas 0 - 3, którego tematem jest górnik i jego praca w kopalni.           

Organizator:

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10 w Gliwicach              

Cele konkursu:

·      Poznanie śląskich tradycji związanych z „Barbórką”

·      Kształtowanie wyobraźni i zdolności manualnych dzieci

·      Rozwijanie kreatywności oraz inwencji twórczej dzieci

·      Budzenie zainteresowania różnorodnymi technikami plastycznymi.

Warunki uczestnictwa:

·      Konkurs skierowany jest do uczniów klas 0-3 .

·      Technika wykonywania prac plastycznych dowolna (płaska).

·      Format prac A3 lub A4.

·      Każda praca powinna mieć dołączoną metryczkę wraz ze zgodą rodziców (załącznik nr 1).

·      Prace prosimy dostarczyć na adres:

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 10 w Gliwicach

  ul. Jana Śliwki 8            

·      Termin oddawania prac: 15 grudnia 2023 roku, o wynikach konkursu, szkoły zostaną powiadomione telefonicznie.

Informacje dodatkowe:

·      Prace plastyczne będzie oceniało specjalnie powołane jury.

·      Prace dostarczone po terminie lub bez metryczki czy zgody rodziców nie będą oceniane.

·      Prace przechodzą na własność ZSP 10

·      W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z panią Krystyną Gurgul , Anetą Kwaśniak nr tel. 32-270-57 -07

Kryteria oceny prac:

·      Samodzielność wykonania pracy przez dziecko.

·      Oryginalność pomysłu, rozwiązania plastycznego.

·      Różnorodność zastosowanych materiałów.

Załącznik nr 1

Imię i nazwisko dziecka

Wiek dziecka 

Nazwa i adres szkoły, nr tel.

Imię i nazwisko nauczyciela

Zgoda rodziców/ prawnych opiekunów dziecka

1.   Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka………………………………... w konkursie plastycznym pt. „Hej w kopalni praca wre...”.

2.   Wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Organizatora Konkursu danych osobowych mojego dziecka w celach wynikających z organizacji konkursu, zgodnie z ustawą z dnia 10 maja 2018r. o ochronie danych osobowych (Dz. U.2018 poz.1000)

3.   Wyrażam zgodę na umieszczanie i prezentowanie wizerunku mojego dziecka oraz jego pracy na zdjęciach wykonanych podczas ogłoszenia wyników oraz rozdawania nagród i dyplomów.

……………………………..                                  ……..         ………………………

Miejscowość, data                                                                  Popis rodziców

Organizatorzy konkursu: Krystyna Gurgul, Aneta Kwaśniak

Górnik Kreskówka Głowa Emotikon Ze Złotą Postacią Kreskówka ...

PIĄTEK TRZYNASTEGO Z "BALLADYNĄ"

Wbrew przesądom piątek trzynastego okazał się szczęśliwym dniem dla uczniów z 8a. Klasa pojechała do Krakowa , by w kameralnym Teatrze Krakowskim Scena STU obejrzeć spektakl pt."Balladyna" . Przed przedstawieniem odwiedziliśmy na krótko krakowski rynek, po drodze [podziwiając fasadę kościoła pod wezwaniem Św.Piotra i Pawła - budynek powstał na początku XVII w. Na rynku zobaczyliśmy kościół Mariacki z jego dwiema nierównymi wieżami , Sukiennice i pomnik Adama Mickiewicza. Do teatru udaliśmy się spacerem wzdłuż ul.Grodzkiej i murów Wawelu, odwiedziliśmy jeszcze ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego i podziwialiśmy nocna Wisłę. O 19.00 rozpoczął się spektakl, który zrobił na wszystkich niezwykłe wrażenie swoja oryginalną interpretacją tekstu Juliusza Słowackiego i pomysłowym wykorzystaniem środków teatralnych. Dodatkową atrakcja był bardzo bliski kontakt z aktorami - siedzieliśmy w pierwszym rzędzie, tuż obok grających artystów. Po przedstawieniu niektórym z nas udało się krótko porozmawiać z odtwórczyniami ról Balladyny i Aliny , a nawet zdobyć autografy na programie przedstawienia! Wieczór pełen wrażeń został zakończony i mogliśmy wracać do Gliwic :)

Galeria naszej szkoły

"NIECH ŻYJE POLSKA !"

W tym roku przypada 105 Rocznica Odzyskania Niepodległości. W szkole odbyły się zajęcia przypominające historię i bohaterów tego wydarzenia.

Dzieci wykonały biało -  czerwone dekoracje.  O godzinie 11.11 cała społeczność szkolna  stanęła do odśpiewania czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego.

 

Galeria naszej szkoły

PAMIĘTAJMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI.

W przeddzień święta Wszystkich Świętych dzieci z klasy 1a, 1b i 3a udały się na Cmentarz Św.Wojciecha. Odwiedziły pomnik - grób Powstańców Śląskich, patronów naszej szkoły. Zapaliliśmy znicze i postawiliśmy kwiaty.

"PRZESZŁOŚĆ ZACHOWANA W PAMIĘCI , STAJE SIĘ CZĘŚCIĄ TERAŹNIEJSZOŚCI."

T.Kotarbiński

W przeddzień święta Wszystkich Świętych dzieci z klasy 1a,1b i  3a udały się na Cmentarz Św. Wojciecha. Odwiedziliśmy pomnik-grób Powstańców Śląskich patronów naszej szkoły. Zapaliliśmy znicze i ustawiliśmy wiązankę, kwiatów.

Galeria naszej szkoły