Regulamin uzyskania karty rowerowej

Regulamin egzaminu na kartę rowerową
w Szkole Podstawowej nr 20 w Gliwicach

1. Kartę rowerową może uzyskać osoba, która wykazała się niezbędnymi kwalifikacjami i osiągnęła wymagany wiek: 10 lat.
  2. Każdy uczeń chcący zdawać egzamin zobowiązany jest do odbycia szkolenia teoretycznego ze znajomości przepisów ruchu drogowego w ramach przedmiotu zajęcia techniczne.
  3. Do egzaminu mogą przystąpić uczniowie klas IV – VI naszej szkoły.
  4. Uczniowie składają egzamin w formie testowej (część teoretyczna) oraz praktycznej.
  5. Test (część teoretyczna) zawiera pytania o następującej tematyce:
    1. znaki i sygnały drogowe,
    2. manewry na drodze,
    3. czynniki mające wpływ na bezpieczeństwo
    4. typowe sytuacje drogowe (skrzyżowania)
    5. wyposażenie roweru i obsługa
    6. pierwsza pomoc ofiarom wypadków
  6. Test praktyczny (część praktyczna) polega na ocenie kierującego rowerem pod względem:
    1. pozycji kierującego na pojeździe
    2. upewnienia się o możliwości jazdy
    3. upewnienia się o możliwości skrętów i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy
    4. przejazdu "ósemki" bez najeżdżania na linię, nie podpierając się nogami
    5. hamowania i zatrzymania pojazdu w określonym miejscu
  7. Test sprawdzający wiadomości teoretyczne składa się z 20 pytań, aby go zdać należy udzielić 18 poprawnych odpowiedzi. Czas trwania egzaminu 30 minut.
  8. Uczeń, który dwukrotnie nie zdał egzaminu teoretycznego może przystąpić do egzaminu poprawkowego.
  9. Do egzaminu praktycznego uczeń przystępuje po pomyślnym zdaniu testu sprawdzającego wiadomości teoretyczne.
  10. Uczniowi, który nie zdał egzaminu praktycznego podczas 2 próbnych jazd, nauczyciel może udzielić trzeciej szansy.
  11. Jeżeli wynik egzaminu poprawkowego jest negatywny uczeń przystępuje do egzaminu w następnym roku szkolnym.
  12. W celu uzyskania karty rowerowej uczeń składa wypełniony arkusz zaliczeń wraz z dwoma zdjęciami o wymiarach 45 mm x 35 mm u nauczyciela zajęć technicznych.
  13. Karta rowerowa wydawana jest w szkole bezpłatnie.
  14. Egzamin na kartę rowerową przeprowadzany jest w czasie zarządzonym przez Dyrektora szkoły. Najczęściej są to miesiące: maj, czerwiec.