„Regionalizm”, „Zakorzenienie w małej ojczyźnie”, „Powrót do korzeni”– to pojęcia, które powinny być bliskie każdemu z nas. To właśnie treści związane z tradycją decydują o systemie wartości, jakie preferujemy.

W naszej szkole od roku 2003 Pani Dyrektor mgr Danuta Jamińska wraz z nauczycielkami mgr Krystyną Gurgul i mgr Bernadetą Owsiany-Kogut, mgr Anetą Kwaśniak i mgr Wiolettą Paczuską we współpracy podejmują szereg prób odnowy starych, często zapomnianych zwyczajów, obyczajów i obrzędów na Górnym Śląsku organizując Szkolne Dni Kultury Regionalnej, które stwarzają wiele okazji do kontaktów uczniów z tradycją kulturową.

  1. I edycja Dni Kultury Regionalnej„Zwyczaje Świąt Wielkanocnych na Górnym Śląsku”
  2. II edycja Dni Kultury Regionalnej„Zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia na Górnym Śląsku”
  3. III edycja Dni Kultury Regionalnej„Spacer po Gliwicach”
  4. IV edycja Dni Kultury Regionalnej„Świat gliwickich legend ”
  5. V edycja Dni Kultury Regionalnej„Piękna architektura i zieleń w Gliwicach”
  6. VI edycja Dni Kultury Regionalnej„Nasza Szkoła ma 100 lat”
  7. VII edycja "Zwyczaje i obrzędy na Górnym Śląsku"
  8. VIII edycja "Wędrówki regionalno-ekologiczne po Gliwicach"
  9. IX edycja "Boże Narodzenie na Śląsku"
  10. X edycja "Wśród tradycji wielkanocnej"

W wychowaniu i nauczaniu dzieci niezbędne jest prezentowanie określonych treści kulturowych. Nie możemy sobie wyobrazić społeczeństwa bez kultury, dlatego poznanie tradycji swojego regionu powinno być ważnym elementem wychowania młodego człowieka. Droga przekazu tradycji wiedzie zwykle od pokoleń starszych ku młodszym, czyli od rodziców do dzieci. Kształtowanie tradycji dokonuje się głównie w domu rodzinnym, a w dużej mierze również w szkole. To właśnie szkoła stwarza doskonałą okazję do przekazywania wiedzy na temat rodzimej kultury ludowej, zainteresowania folklorem, poznania „swojej małej ojczyzny”. Organizacja Dni Kultury Regionalnej Stworzyła wiele okazji do kontaktu uczniów z tradycją kulturową. Tradycyjne obrzędy wytwarzają u dzieci określone oczekiwania, przynoszą przeżycia na które uczniowie czekają. Rozwija się u dzieci podatność na poszczególne elementy obrzędu. Zajęcia organizowane w ramach Dni Kultury Regionalnej stwarzają możliwość integracji treści programowych, form i metod pracy, a w konsekwencji– oddziaływanie na różne sfery osobowości ucznia.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii.