,,Chmurki wyrazowe: ciekawe i zabawne narzędzie utrwalania wiadomości’’

W grudniu urządzono w bibliotece wystawę prac uczniów klas 4-8 uczestniczących w zajęciach grup KK. W ramach bloku zajęć o technikach uczenia się i zapamiętywania uczniowie tworzyli chmury wyrazowe przy pomocy kreatora WordArt. Temat prac był dowolny a wartością było ciekawe przedstawienie informacji skłaniające do ich zapamiętania. Najwięcej powstało chmur ,,Ważne daty’’ zapewne ze względu na zainteresowanie nauczycielki historii, która obiecała wykorzystać je w swojej pracy. Każdy autor otrzymał 10 punktów z zachowania za wykonanie pomocy naukowej.

Jury w składzie J.Ogaza, S.Procek-Frydrych i M.Nowotny oceniło prace biorąc pod uwagę sposób eksponowania informacji, ciekawe skojarzenia
i estetykę. Przyznano trzynaście wyróżnień. Za każdą wyróżnioną pracę autorzy otrzymali dodatkowe 10 punktów z zachowania.

Wyróżnieni uczniowie to: Adam z 4A, Wiktoria W., Igor, Sebastian
i Natan z 6A, Martyna i Maja z 7A, Mikołaj i Jakub z 7C, Jagoda i Denis z 8B.

Przykładowe prace:

 

Galeria naszej szkoły

KARTKA DO KATALOGU OBRAZKOWEGO - MAJ 2021

Kiedy po długiej nieobecności spowodowanej nauczaniem zdalnym uczniowie wrócili do szkoły z chęcią wzięli udział w organizowanym przez bibliotekę szkolną ,,Konkursie na kartkę do katalogu obrazkowego’’. Na kilkanaście ostatnich dni roku szkolnego odpowiednio zabezpieczone prace ozdobiły szkolny korytarz. Spośród zgłoszonych do konkursu kartek osiem zakwalifikowało się do umieszczenia w katalogu co pozwoliło uaktualnić to atrakcyjne źródło informacji o zbiorach bibliotecznych przeznaczone dla uczniów młodszych klas.

WITAMY W GRONIE CZYTELNIKÓW - PAŹDZIERNIK 2020

W październiku , miesiącu bibliotek szkolnych przyjęliśmy uczniów klasy pierwszej w grono czytelników biblioteki szkolnej. Ze względu na trudne warunki reżimu sanitarnego zmieniona została formuła tej corocznej uroczystości. Zamiast teatrzyku i zajęć w zamkniętej przestrzeni biblioteki i czytelni nasze pierwszaki wyszły na szkolne korytarze.

Przez całą lekcję bawiliśmy się w poszukiwanie skarbów. Odpowiednio poprzebierane uczennice z aktywu bibliotecznego ubarwiły poszukiwania. Złota moneta uruchomiła żywą pozytywkę, która opowiedziała jak szanować książki. Tajemnicze koperty i ukryci informatorzy prowadzili do złotej szkatułki pełnej mądrości zamkniętych w kolorowych kulkach. Dzieci dowiedziały się z nich dlaczego warto czytać książki i zrobiły o tym plakat, który ozdobił ścianę korytarza. Kiedy poszukiwacze już prawie dotarli do biblioteki zagrodził im drogę tajemniczy sfinks i zadał swoją zagadkę. Na szczęście przy niewielkiej pomocy Pani zagadkę udało się odgadnąć . Sfinks rozwiązał wstęgę i droga stanęła otworem. W nagrodę Bibliotekarka prawdziwym orlim piórem pasowała uczniów na czytelników biblioteki szkolnej i jak co roku wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek specjalnie zaprojektowane i wykonane dla kolejnego rocznika czytelników.

Na zakończenie nowi czytelnicy wypożyczyli swoje pierwsze książki i pełni wrażeń, z uśmiechem na ustach wrócili do klasy.

"Jak nie czytam jak czytam"

31 maja 2017r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo ,,Jak nie czytam jak czytam’’. Inicjator i organizator główny przedsięwzięcia to redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Celem jest zwrócenie uwagi na systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży. Równocześnie wydarzenie  promuje książki i czytanie  wśród uczniów oraz inicjuje modę na czytanie. Zachęcam do odwiedzenia strony www.czytamy.org gdzie można znaleźć obszerne informacje i relacje fotograficzne z wszystkich edycji przedsięwzięcia.
Naszym zadaniem było zorganizowanie akcji masowego publicznego czytania. W wyznaczonym jako termin akcji dniu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mającymi akurat lekcję z daną klasą zebrali się na boisku dolnym z książkami (każdy swoją), ustawili się zgodnie z sugestiami koordynatorów i czytali. Wydarzenie zostało udokumentowane fotograficznie w sposób pokazujący frekwencję.  31 maja w naszej szkole na boisku hokejowym wspólnie czytało 364 uczniów klas 0-6! Nieocenioną pomoc przy organizacji zdarzenia okazali współkoordynatorzy (trenerzy hokeja), wszyscy nauczyciele opiekujący się klasami oraz rodzice, którzy podjęli się roli fotografów za co składamy szczególne podziękowania.
Z satysfakcją informujemy, że w tegorocznej akcji został pobity rekord czytania z ubiegłego roku. W 2017 roku czytało równocześnie 459409 dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Co ciekawego w bibliotece?

4 grudnia 2014 r. Weronika Tynek z klasy 3B odniosła sukces zdobywając 3-cie miejsce w XIX Wojewódzkim konkursie czytelniczym ,,Znam twórczość Agnieszki Frączek’’ organizowanym przez SP 7 w Gliwicach.

Nasi uczniowie chętnie biorą udział w tych ciekawych imprezach (konkurs zawsze połączony jest ze spotkaniem autorskim). W poprzedniej edycji dotyczącej twórczości Andrzeja Grabowskiego Julia Swidinskas zajęła 4-te miejsce.

W lutym odbyło się tradycyjne pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Tak jak co roku imprezę uświetniło przedstawienie napisane i przygotowane wraz z uczniami z aktywu bibliotecznego. Tegoroczny teatrzyk ,,Babcia opowiada’’ okazał się bardzo udany i został, z inicjatywy aktorów, przedstawiony prawie wszystkim klasom w szkole!

więcej

Inwazja nastolatek na muzeum

10 stycznia z grupą uczennic klas 5-6 odbyłyśmy wspaniałą wycieczkę w przeszłość świata mody. Odwiedziłyśmy Muzeum Willa Caro i spędziłyśmy prawie dwie godziny wśród eksponatów wystawy ,, W garderobie XIX-wiecznej elegantki’’. Wystawa ukazywała dawną odzież damską i sprzęty służące jej pielęgnacji. Widziałyśmy suknie, które miały ponad sto lat (wyglądały jakby właśnie ktoś wyciągnął je z szafy) a także trzy, uszyte współcześnie, ściśle według ówczesnych wykrojów. Zauważyłyśmy, że inne, znacznie mniej eksponowane części garderoby zmieniły się jeszcze bardziej niż suknie. Funkcje niektórych elementów dziewiętnastowiecznej odzieży były dla nas zagadką i zadziwiały nawet po wyjaśnieniu ich przeznaczenia.

Największą atrakcją jednak było to, że organizatorzy wystawy przygotowali cały regał najróżniejszych ubrań które bez ograniczeń można było dotykać i przymierzać!. Prawie każda z dziewcząt ubrała gorset i długą suknię z trenem oraz dziwaczne nakrycia głowy, których ,,montaż’’ na głowie wymagał specjalnej instrukcji! Co odważniejsze przymierzały pończochy z podwiązkami i obfite pantalony wzbudzając wesołość wszystkich obecnych. Zabawa była tak świetna, że wciągnęłyśmy do niej innych zwiedzających a nawet pracownice muzeum, które strzegły eksponatów przed naszym entuzjazmem. Nie obeszło się bez sesji fotograficznej. Jaki był nasz zawód, gdy w drodze powrotnej telefon pełen naszych zdjęć upadł na chodnik i niestety straciłyśmy całą dokumentację!

Bardzo zainteresował nas króciutki filmik z 1897 roku, gdzie widać, że faktycznie bez pomocy pokojówki zdjęcie wszystkich warstw ubrań było prawie niemożliwe.

To było naprawdę bardzo ciekawe przedpołudnie!

Konkurs czytelniczy ,,Znam twórczość Arkadiusza Niemirskiego’’

Październik i początek listopada upłynął w bibliotece pod znakiem przygód ,,pana Samochodzika’’. Uczniowie klas 5-6 mieli szansę wziąć udział w wojewódzkim konkursie ,,Znam twórczość Arkadiusza Niemirskiego’’ organizowanym przez SP nr 7 w Gliwicach. 14 uczniów wzięło udział w eliminacjach szkolnych. Najwyższe wyniki uzyskały 3 dziewczynki z klasy 5B: Ada Woźniak, Blanka Marczycka i Weronika Franczak. Różnica między wynikami dziewcząt wynosiła tylko po pół punktu, a ponieważ w konkursie mogły wziąć udział tylko dwie osoby, zorganizowano dogrywkę. Ostatecznie reprezentantkami dwudziestki zostały Ada i Blanka. Uczennice szczegółowo poznały treść książek ,, Pan Samochodzik i fałszerze’’ oraz ,,Pan Samochodzik i tajemnicza księga’’.

Mimo, że na poziomie konkursu wojewódzkiego nasze reprezentantki nie zajęły żadnego z trzech pierwszych miejsc, to w interesujący sposób spędziły czas w gościnnych progach SP nr 7. Szczególną atrakcją było dla nich osobiste spotkanie autora konkursowych książek. Pan Arkadiusz Niemirski wręczał dzieciom nagrody, dyplomy i upominki a następnie opowiedział o swojej pracy i udzielał odpowiedzi na liczne pytania publiczności. Na zakończenie spotkania pisarz wpisywał dedykacje i autografy do książek i pamiętników.

Uwaga zmiana regulaminu konkursu czytelniczego

Od października organizatorzy konkursu ,,Czytelnicy miesiąca na poziomach klas’’ wprowadzają zmianę do regulaminu. Jeżeli najlepszy czytelnik na poziomie danej klasy przeczytał mniej niż 4 książki, nagroda nie będzie przyznawana.

Konkurs czytelniczy

25 kwietnia w czytelni biblioteki szkolnej odbył się konkurs dotyczący znajomości powieści Tolkiena ,,Hobbit’’. Organizatorami konkursu byli nasi zeszłoroczni absolwenci: Zosia Gerlic, Marek Sołtys i Paweł Szafrański. Rola bibliotekarza ograniczyła się do koordynacji całości, niewielkiej pomocy organizacyjnej oraz członkostwa w jury. Gimnazjaliści opracowali pytania konkursowe, wykonali i zainstalowali dekoracje w czytelni oraz plakat informacyjny, przeprowadzili konkurs, który okazał się świetną zabawą (a nie nudną ,,klasówką’’), sprawdzili prace konkursowe i zorganizowali atrakcyjne nagrody (w tym, dzięki Zosi, 3 nagrody główne – ręcznie malowane koszulki dostosowane tematycznie do konkursu). Tegoroczna impreza nie jest jednorazowym wydarzeniem jako, że stanowiła ona kontynuację podobnych działań całej trójki z poprzednich lat, kiedy to w trzech edycjach konkursu sprawdzaliśmy znajomość wszystkich siedmiu tomów przygód Harry’ego Potter”a. Gratulacje dla całej trójki za pomysł i jego realizację!
Uczestnicy kwietniowego konkursu o ,,Hobbicie’’ odpowiedzieli na 33 szczegółowe pytania dotyczące treści książki. Można było zdobyć maksymalnie 59 punktów.

więcej

Konkurs fotograficzny "MÓJ PRZYJACIEL- PIES"

W lutym Zespół Szkół Ogólnokształcących – Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich w Gliwicach zorganizował konkurs fotograficzny pod tytułem ,,Mój przyjaciel – pies”. Jest to trzecia edycja tego cyklu, w której nasi uczniowie biorą udział.

W poprzednich latach drugie miejsce i wyróżnienie zajęli Daniel Błach i Zosia Gerlic za zdjęcia swoich kotów a podobny sukces w zeszłym roku odnieśli Marek Sołtys (właściciel fotogenicznej fretki) oraz Roksana Romanowska (zaprzyjaźniona z równie uzdolnionym królikiem). Sukcesy są tym cenniejsze, że za każdym razem do współzawodnictwa zaproszeni są uczniowie klas 4-6 gliwickich podstawówek i gimnazjaliści.
W tym roku do konkursu o ,,psiej” tematyce zakwalifikowało się dziesięć prac. Zdjęcia przedstawiają domowych ulubieńców

Joasi Ciupki, Żanety Joszko, Madzi Rolnik i Wiktorii Łagodzińskiej.
14 marca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. Jury pod przewodnictwem gliwickiego artysty fotografika przyznało główną nagrodę - ,,GRAND PRIX’’ Joasi Ciupka z klasy 5B za pracę, którą przedstawiamy poniżej.Brawo!
Gratulujemy wszystkim dziewczętom przyjaźni z sympatycznymi psiakami i artystycznego zacięcia w dziedzinie fotografii.

więcej

Przyjęcie pierwszaków do grona czytelników

Mamy nowych czytelników!

Jak co roku około ferii zimowych biblioteka szkolna wita w swoich progach nowych czytelników. Pierwszaki, które dotąd spędzały czas tylko w czytelni bawiąc się i korzystając ze zbiorów na miejscu, zostają uroczyście pasowani na czytelników i wypożyczają pierwszą książkę. Każda klasa pierwsza wraz z wychowawcą odwiedza bibliotekę, gdzie dzieci dowiadują się jak wybrać sobie książkę, kiedy należy ją zwrócić i jak traktować powierzonych ich opiece drukowanych przyjaciół. W tym roku uroczystość dla młodszych koleżanek i kolegów przygotował zespół  uczennic klasy 6B zasilony awaryjnie przez koleżankę z 5A. Dziewczęta przygotowały zabawne i pouczające przedstawienie. Żaneta i Wiktoria jako dobre duszki biblioteki opowiedziały swojemu gościowi(Angelika) o czytaniu i czytelnikach, wprowadziły wszystkich w czarodziejski świat wyobraźni ukryty wśród kart książek. Widzowie słuchali uważnie i bez trudności odpowiedzieli na zadane po przedstawieniu pytania. Aktorskie zdolności dziewczynek i specjalnie dla nich napisany scenariusz znalazły uznanie zwłaszcza w oczach wychowawczyni 1A, która obdarowała dzieci słodyczami. ,,Biblioteczne duszki’’ wraz z Olą, Karoliną, Justyną i Oliwią obdarowały każdego pierwszaka ręcznie wykonaną zakładką w kształcie hatifnata rodem z książek o muminkach i sprawnie pomogły dzieciom wypożyczyć pierwszą książkę.

Na zakończenie spotkania ogłoszono kolejną edycję konkursu ,,Jaka to bajka?’’, który od wielu lat zachęca kolejne pokolenia pierwszaków do co poniedziałkowych wizyt w czytelni i odgadywania bajkowych zagadek.

Październikowy konkurs na rymowankę o książce, czytaniu i bibliotece.

Październik to ,,Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych”. Z tej okazji, aby zwrócić uwagę społeczności szkolnej na to szczególne miejsce, zorganizowano konkurs na rymowankę promującą książkę, czytanie i korzystanie z biblioteki. Do konkursu zgłosiło swoje utwory dziesięciu uczniów. Byli to: Julia Winiarska, Angelika Bilska, Rafał Macalik, Arkadiusz Bilski, Oliwia Witwicka, Dariusz Heflik, Wiktoria Łagodzińska, Milena Rogucka,Magdalena Joachim i Agata Kluba. Spośród trzydziestu zgłoszonych rymowanek jury (w składzie: p. Ewa Zegartowska, p. Małgorzata Komidzierska i p. Magda Nowotny) wyróżniło utwory:

więcej