przejdź

Tydzień Biblioteki i Bibliotekarza

20-24 maja 2024 obchodzimy Tydzień Bibliotek i Bibliotekarza. W tym roku zapraszamy na:

- Loterię książkową - zabawę, w której losujemy książkę do wypożyczenia i przeczytania;

- Ogólnopolskie Wybory Książek - każdy będzie mógł zagłosować na najlepszą przeczytaną w ostatnich dwóch latach książkę;

- Zabawę "Poszukiwana książka, która...".

Serdecznie zapraszam do biblioteki!

Galeria naszej szkoły

BIBLIOTEKA SZKOLNA ZAPRASZA NA KONKURS

Konkurs „Narysuj wiersz” organizowanego z okazji obchodów Roku Czesława Miłosza.

Przedmiotem konkursu jest stworzenie dzieła plastycznego (malarskiego, rysunkowego, kolażu itp.) ilustrującego jeden z wierszy Czesława Miłosza. Wybrane wiersze są dostępne w bibliotece szkolnej ale można też poszukać innego dzieła napisanego przez tego poetę.

Cele konkursu:

 1. Przybliżenie twórczości Czesława Miłosza.
 2. Rozbudzenie wyobraźni i kreatywności.
 3. Promocja czytelnictwa.
 4. Kształtowanie wrażliwości artystycznej wśród uczniów.

Zasady:

 1. W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas: 4-8.
 2. Termin oddania prac: do 20 maja 2024.
 3. Technika: dowolna płaska (np. malarstwo, rysunek, kolaż, techniki mieszane itp.).
 4. Format: nie mniejszy niż A4.
 5. Osoby, które zamierzają wziąć udział w konkursie powinny dołączyć do pracy podpisaną zgodę od rodziców na udział w konkursie (Wyrażam zgodę na udział mojego dziecka wpisać imię i nazwisko dziecka, w konkursie „Narysuj wiersz”. Data, czytelny podpis rodzica/ opiekuna prawnego).
 6. Prace należy odpowiednio opisać na odwrocie lub na dołączonej kartce: Imię i nazwisko ucznia, klasa, tytuł wiersza, który został zilustrowany.
 7. Prace należy przynieść do biblioteki szkolnej.

 

Galeria naszej szkoły

PODRÓŻ MOICH MARZEŃ

"Podróż moich marzeń " to tytuł konkursu zorganizowanego dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy I-III) przez Pałac Młodzieży w Katowicach.Tematem konkursu jest wykonanie pracy plastycznej  "Zakładka - podróż moich marzeń". Prace można złożyć w bibliotece do 22 kwietnia 2024r.W ramach przygotowań do wykonania pracy konkursowej , dzieci z klasy pierwszej "a" zostały zaproszone przez panią bibliotekarkę w podróż: dookoła świata, w głąb Ziemi , podwodny świat oraz w przestworza. Pani zaprezentowała dzieciom albumy, atlasy, książki, czasopisma , w których możemy odnaleźć bardzo dużo ciekawych informacji na temat krajów na różnych kontynentach. Przepiękne , barwne ilustracje oraz opowieści zainspirowały nas do wykonania pracy konkursowej mówiącej o podróży naszych marzeń. DZIĘKUJEMY :)
 

Galeria naszej szkoły

HERBATKA U BILBA BAGGINSA

Herbatka u Bilba Bagginsa- Oto hasło tegorocznych obchodów Światowego Dnia Czytania Tolkiena w szkolnej bibliotece. Dla odważnych ochotników atrakcje - czytanie na głos i pyszna herbatka w nagrodę, a także konkurs czytelniczy!
Zapraszamy! ????????????
Może być zdjęciem przedstawiającym tekst

POCZYTAJ PLUSZAKOWI

W bibliotece szkolnej pojawili się pluszowi goście. Z okazji Dnia Pluszowego Misia rozpoczynamy akcję "Poczytaj pluszakowi". Będą tu czekać pluszaki, które chciałyby, aby ktoś im poczytał. To możesz być Ty! Wybierz pluszaka i książkę jaką chcesz mu poczytać. Wypożycz do domu cały pakiet: pluszaka, książkę, Kartę Czytelnika oraz instrukcję. O szczegóły można dopytać w bibliotece.

Akacja trwa do końca grudnia, zapraszamy!

Galeria naszej szkoły

PIERWSZE NAGRODY Z PROGRAMU TALENCIAKI

Właśnie otrzymaliśmy pierwsze nagrody z programu Talenciaki. Zestaw gier planszowych został przekazany do biblioteki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w zbieranie Talenciaków  dla Naszej szkoły!

Galeria naszej szkoły

PASOWANIE NA CZYTELNIKA KLAS 1

Dzisiaj w naszej szkole odbyło się Pasowanie na Czytelnika. Dzieci zostały zaznajomione z zasobami biblioteki, jej działaniem oraz przypomniały sobie jak należy dbać o książki. Przy tej okazji każdy uczeń I klasy naszej szkoły został obdarowany ręcznie robioną zakładką (przy tworzeniu której pomagali Wolontariusze) oraz Wyprawką Czytelniczą: przepiękną książką autorstwa znanej i cenionej pisarki Justyn Bednarek z ilustracjami Emilii Dziubak "Wnuczka antykwariusza"; oraz broszurą "Kochasz? Czytaj razem z dzieckiem!", która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, mówiącym o koniecznościach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania, a także zbiorem rekomendacji wartościowych książek przeznaczonych dla pierwszoklasistów.

Wyprawka Czytelnicza jest realizacją ogólnopolskiej kolejnej edycji kampanii "Mała książka - wielki człowiek", której celem jest promocja czytelnicza wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Projekt ten jest w całości finansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany przez Instytut Książki.

Celem Wyprawki Czytelniczej jest zachęcenie do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych - rodziców, dziadków, rówieśników, opiekunów i nauczycieli.

   

Galeria naszej szkoły

DRUGA NOC BIBLIOTEK JUŻ ZA NAMI!

Było bardzo sympatycznie głównie za sprawą uczestników "nocowania", którzy licznie przybyli na imprezę. Motywem przewodnim tegorocznej nocy były Muminki. W bardzo wygodnych pozycjach obejrzeliśmy film produkcji polsko-fińskiej "Pamiętniki Tatusia Muminka". Następnie w twórczym wirze wykonywaliśmy zakładki z bohaterami filmu. Była też możliwość wypożyczenia książek, nie tylko o Muminkach ;). To były bardzo dobrze spędzone dwie godziny w szkole grubo po ostatnim dzwonku!

Galeria naszej szkoły

NOC BIBLIOTEK W NASZEJ SZKOLE

Już w najbliższy piątek 6 października zapraszamy na Noc Bibliotek! W tym roku hasło przewodnie nocy brzmi: "Absurd nie czytać!". W programie: projekcja filmu "Pamiętniki Tatusia Muminka”, oraz  warsztaty kreatywne: muminkowe zakładki. Zapraszamy od 16:00-18:00. Można przynieść przytulankę, kocyk, poduszkę. Aby wziąć udział w imprezie należy przynieść podpisaną przez opiekunów zgodę, którą można dostać w bibliotece.

Serdecznie zapraszam

 

Pliki do pobrania

PAŹDZIERNIK W BIBLIOTECE

Wraz z nadejściem października zaczyna się Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych! Nie inaczej jest w tym roku.

W bibliotece czekają na Was różne atrakcje. Będzie ciekawie a przede wszystkim kreatywnie bo „Biblioteka - tu kwitnie wyobraźnia” to hasło tegorocznego Miesiąca Bibliotek.

Zaczynamy od otwarcia całorocznej akcji „Klubu Pożeraczy Książek”. Dla chętnych uczestników czekają specjalne karty, na których znajdziecie wyzwania czytelnicze oraz dwa inne zadania do wykonania. Dla tych, którym uda się wypełnić wszystkie zadania i wyzwania czekają dyplomy i drobne nagrody. Zapraszamy Książkożerców!

Już w najbliższy piątek 6 października zapraszamy na Noc Bibliotek! W tym roku hasło przewodnie nocy brzmi: "Absurd nie czytać!". W programie: projekcja filmu "Pamiętniki Tatusia Muminka”, oraz  warsztaty kreatywne: muminkowe zakładki. Zapraszamy od 16:00-18:00. Można przynieść przytulankę, kocyk, poduszkę. Aby wziąć udział w imprezie należy przynieść podpisaną przez opiekunów zgodę, którą można dostać w bibliotece.

10 października przypada Dzień Gier Planszowych. Zapraszamy do biblioteki, na wszystkich przerwach, będzie można zagrać w różne dostępne gry bez prądu.

Nasza biblioteka w tym roku bierze udział w akcji: „Podaruj szachy bibliotece” oraz „Podaruj książkę bibliotece”. Jeśli macie ochotę wesprzeć nas ciekawą grą planszową, szachami lub w dobrym stanie książkami, których już nie czytacie to zapraszamy serdecznie do takiej darowizny.

W połowie października będzie otwarta w bibliotece wystawa promująca mega ciekawą serię książek „Zwiadowcy”. We współpracy z Kołem Wolontariatu szkolnego zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa we wspólnych akcji biblioteczno - wolontaryjnych. Tym samym uczestnicy wezmą udziału w konkursie pod tytułem „Zwiadowcy są światu potrzebni”.

Życzę kreatywnego października z biblioteką SP20

 

Pliki do pobrania

Uwaga! Konkurs plastyczny pt. Książkowe przypadki z herbatki!

Wylej na kartkę resztkę herbaty aby powstała plama. Zastanów się jakiego bohatera książkowego ona przypomina lub z jaką postacią literacką się kojarzy. Następnie dorysuj plamie wszystkie niezbędne szczegóły, stwórz tło i oddaj pracę na konkurs do biblioteki.
Dla kogo: wszystkie klasy 1-8 oraz przedszkole.
Do kiedy: do 12 czerwca 2023
Technika dowolna płaska (A4, A3) ale koniecznie z plamą w roli głównej.
Prace na odwrocie należy podpisać: imię, nazwisko, klasa
Oraz dołączyć zgodę na udział podpisana przez rodziców/ opiekunów o treści: wyrażam zgodę na udział mojego dziecka ( imię nazwisko dziecka) w konkursie Książkowe przypadki z herbatki organizowanego przez SP 20 w Gliwicach. (Podpis rodzica / opiekuna).
Serdecznie zapraszam!!!
Może być zdjęciem przedstawiającym filiżanka kawy, kubek, plakat, filiżanka i tekst