"Pismo" - wystawka tematyczna.

Od czasu gdy do naszej szkoły zaczęły uczęszczać dzieci i młodzież z Ukrainy pojawiły się intrygujące zmiany. Na co dzień pokonujemy dzielącą nas barierę językową i coraz lepiej nam to wychodzi. Wraz z nowymi uczniami pojawiła się jeszcze jedna ciekawa rzecz: Ukraińcy posługują się innym alfabetem.

Ten bezpośredni kontakt z obcym językiem i pismem zaowocował falą zainteresowania sposobami pisania. W odpowiedzi na uczniowską ciekawość w bibliotecznej gablocie pojawiła się wystawka na ten temat. Można tu zobaczyć między innymi przykład notatki cyrylicą a także alfabetem chińskim, arabskim i Braille’a.

Przy okazji tematu ,,pismo’’ zainteresowani dowiedzą się co to jest kaligrafia i czym zajmuje się grafolog. Najcenniejszym eksponatem wystawki są autentyczne pocztówki
z pierwszych lat XX w. prezentujące przykłady pięknych charakterów pisma z czasów gdy kaligrafii nauczano w szkole.


 

Galeria naszej szkoły

BAJKOWA PRZYGODA DLA PIERWSZAKÓW W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Tradycyjnie, jak każdego roku, zorganizowaliśmy w bibliotece imprezę uświetniającą przyjęcie w grono czytelników uczniów klasy pierwszej. Tym razem dzięki pomocy aktywu bibliotecznego (z klas 6A i 8B) powstał teatrzyk , który opowiadał w jaki sposób od najdawniejszych czasów ludzie znajdowali przyjemność w poznawaniu i dzieleniu się ciekawymi opowieściami.

Organizatorzy stali się grupą wędrownych aktorów, którzy dzwoneczkami, kołatkami i grzechotkami przyciągali widzów. Towarzyszący grupie bajarz (w osobie bibliotekarki) wodził tłumek zainteresowanych po korytarzach, schodach i zakamarkach szkoły, które były raz nieprzebytą puszczą pełną groźnych, dzikich zwierząt, raz zamkowym wzgórzem a kiedy indziej ulicami miasta pełnymi dam w długich sukniach.

Najpierw znaleźliśmy się na jarmarku w wiosce ,,Toaletowo’’ gdzie w teatrzyku cieni poznaliśmy historię Jasia i Małgosi (tak naprawdę scena znajdowała się w drzwiach na strych znajdujących się w umywalni na drugim piętrze). Stamtąd droga wiodła wysoko na zamkowe wzgórze, gdzie strażnicy strzegli zakratowanego wejścia na dziedziniec. Na zamkowym balkonie kolorowe pacynki zadawały bajkowe zagadki. W rzeczywistości sceną była przykryta kurtyną balustrada przy szkolnym strychu. Spod drzwi strychu schodziliśmy coraz niżej a z każdym stopniem wkraczaliśmy w coraz nowsze czasy. W końcu na pierwszym piętrze znaleźliśmy się na ulicy wielkiego miasta w XIX w. kiedy to istniały już publiczne biblioteki. Wejścia do tej, którą znaleźliśmy broniła dekoracja przedstawiająca olbrzymi kwiat. Przy dźwiękach muzyki spomiędzy błyszczących płatków wyłoniła się delikatna, długowłosa blondynka. Dzieci bez problemu odgadły imię tajemniczej panny. Była to Calineczka, która w nagrodę pozwoliła nam wejść do środka. Czytelnia wyglądała inaczej niż zwykle, była pusta a na środku leżał kamień (dla wygody zrobiony z papieru) z tkwiącym w nim srebrnym mieczem. Rozsiedliśmy się na podłodze i zobaczyliśmy jak rozpoczęła się historia króla Artura i skąd się wziął czarodziejski miecz Excalibur. W tym przedstawieniu rolę czarodzieja Merlina zagrała maskotka biblioteki, prawdziwa teatralna marionetka. Wędrówkę zakończył przenośny teatrzyk kukiełkowy, w którym poznaliśmy historię sójki z wiersza Brzechwy. Okazało się, że wraz z otwarciem drzwi biblioteki niepostrzeżenie wróciliśmy do współczesności: Calineczka zakwitła przy dźwiękach muzyki z ukrytego na parapecie telefonu, przepowiednię dotyczącą króla Artura wypowiedział aktor, którego głos odtworzyliśmy przy pomocy komputera, a obrazy miast odwiedzanych przez sójkę wyświetliliśmy na ścianie z projektora. Podczas naszej ,,podróży w czasie’’ nie zabrakło też bezpośredniego kontaktu z książką. Korzystając z okazji zaprezentowaliśmy znajdujące się w bibliotece książki z zagadkami.

Tę teatralno bajkową zabawę powtórzyliśmy aż sześć razy: dla klas od ,,0’’ do ,,3’’ i w klasie 6-tej (tradycyjnie aktorzy mogą, jeśli chcą, przedstawić teatrzyk w swojej klasie). Sądząc po reakcjach uczestników wszyscy dobrze się bawili.

Galeria naszej szkoły

,,Chmurki wyrazowe: ciekawe i zabawne narzędzie utrwalania wiadomości’’

W grudniu urządzono w bibliotece wystawę prac uczniów klas 4-8 uczestniczących w zajęciach grup KK. W ramach bloku zajęć o technikach uczenia się i zapamiętywania uczniowie tworzyli chmury wyrazowe przy pomocy kreatora WordArt. Temat prac był dowolny a wartością było ciekawe przedstawienie informacji skłaniające do ich zapamiętania. Najwięcej powstało chmur ,,Ważne daty’’ zapewne ze względu na zainteresowanie nauczycielki historii, która obiecała wykorzystać je w swojej pracy. Każdy autor otrzymał 10 punktów z zachowania za wykonanie pomocy naukowej.

Jury w składzie J.Ogaza, S.Procek-Frydrych i M.Nowotny oceniło prace biorąc pod uwagę sposób eksponowania informacji, ciekawe skojarzenia
i estetykę. Przyznano trzynaście wyróżnień. Za każdą wyróżnioną pracę autorzy otrzymali dodatkowe 10 punktów z zachowania.

Wyróżnieni uczniowie to: Adam z 4A, Wiktoria W., Igor, Sebastian
i Natan z 6A, Martyna i Maja z 7A, Mikołaj i Jakub z 7C, Jagoda i Denis z 8B.

Przykładowe prace:

 

Galeria naszej szkoły

KARTKA DO KATALOGU OBRAZKOWEGO - MAJ 2021

Kiedy po długiej nieobecności spowodowanej nauczaniem zdalnym uczniowie wrócili do szkoły z chęcią wzięli udział w organizowanym przez bibliotekę szkolną ,,Konkursie na kartkę do katalogu obrazkowego’’. Na kilkanaście ostatnich dni roku szkolnego odpowiednio zabezpieczone prace ozdobiły szkolny korytarz. Spośród zgłoszonych do konkursu kartek osiem zakwalifikowało się do umieszczenia w katalogu co pozwoliło uaktualnić to atrakcyjne źródło informacji o zbiorach bibliotecznych przeznaczone dla uczniów młodszych klas.

WITAMY W GRONIE CZYTELNIKÓW - PAŹDZIERNIK 2020

W październiku , miesiącu bibliotek szkolnych przyjęliśmy uczniów klasy pierwszej w grono czytelników biblioteki szkolnej. Ze względu na trudne warunki reżimu sanitarnego zmieniona została formuła tej corocznej uroczystości. Zamiast teatrzyku i zajęć w zamkniętej przestrzeni biblioteki i czytelni nasze pierwszaki wyszły na szkolne korytarze.

Przez całą lekcję bawiliśmy się w poszukiwanie skarbów. Odpowiednio poprzebierane uczennice z aktywu bibliotecznego ubarwiły poszukiwania. Złota moneta uruchomiła żywą pozytywkę, która opowiedziała jak szanować książki. Tajemnicze koperty i ukryci informatorzy prowadzili do złotej szkatułki pełnej mądrości zamkniętych w kolorowych kulkach. Dzieci dowiedziały się z nich dlaczego warto czytać książki i zrobiły o tym plakat, który ozdobił ścianę korytarza. Kiedy poszukiwacze już prawie dotarli do biblioteki zagrodził im drogę tajemniczy sfinks i zadał swoją zagadkę. Na szczęście przy niewielkiej pomocy Pani zagadkę udało się odgadnąć . Sfinks rozwiązał wstęgę i droga stanęła otworem. W nagrodę Bibliotekarka prawdziwym orlim piórem pasowała uczniów na czytelników biblioteki szkolnej i jak co roku wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki do książek specjalnie zaprojektowane i wykonane dla kolejnego rocznika czytelników.

Na zakończenie nowi czytelnicy wypożyczyli swoje pierwsze książki i pełni wrażeń, z uśmiechem na ustach wrócili do klasy.

"Jak nie czytam jak czytam"

31 maja 2017r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo ,,Jak nie czytam jak czytam’’. Inicjator i organizator główny przedsięwzięcia to redakcja miesięcznika „Biblioteka w Szkole”. Celem jest zwrócenie uwagi na systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży. Równocześnie wydarzenie  promuje książki i czytanie  wśród uczniów oraz inicjuje modę na czytanie. Zachęcam do odwiedzenia strony www.czytamy.org gdzie można znaleźć obszerne informacje i relacje fotograficzne z wszystkich edycji przedsięwzięcia.
Naszym zadaniem było zorganizowanie akcji masowego publicznego czytania. W wyznaczonym jako termin akcji dniu wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami mającymi akurat lekcję z daną klasą zebrali się na boisku dolnym z książkami (każdy swoją), ustawili się zgodnie z sugestiami koordynatorów i czytali. Wydarzenie zostało udokumentowane fotograficznie w sposób pokazujący frekwencję.  31 maja w naszej szkole na boisku hokejowym wspólnie czytało 364 uczniów klas 0-6! Nieocenioną pomoc przy organizacji zdarzenia okazali współkoordynatorzy (trenerzy hokeja), wszyscy nauczyciele opiekujący się klasami oraz rodzice, którzy podjęli się roli fotografów za co składamy szczególne podziękowania.
Z satysfakcją informujemy, że w tegorocznej akcji został pobity rekord czytania z ubiegłego roku. W 2017 roku czytało równocześnie 459409 dzieci i młodzieży w całej Polsce.

Co ciekawego w bibliotece?

4 grudnia 2014 r. Weronika Tynek z klasy 3B odniosła sukces zdobywając 3-cie miejsce w XIX Wojewódzkim konkursie czytelniczym ,,Znam twórczość Agnieszki Frączek’’ organizowanym przez SP 7 w Gliwicach.

Nasi uczniowie chętnie biorą udział w tych ciekawych imprezach (konkurs zawsze połączony jest ze spotkaniem autorskim). W poprzedniej edycji dotyczącej twórczości Andrzeja Grabowskiego Julia Swidinskas zajęła 4-te miejsce.

W lutym odbyło się tradycyjne pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych. Tak jak co roku imprezę uświetniło przedstawienie napisane i przygotowane wraz z uczniami z aktywu bibliotecznego. Tegoroczny teatrzyk ,,Babcia opowiada’’ okazał się bardzo udany i został, z inicjatywy aktorów, przedstawiony prawie wszystkim klasom w szkole!

więcej

Inwazja nastolatek na muzeum

10 stycznia z grupą uczennic klas 5-6 odbyłyśmy wspaniałą wycieczkę w przeszłość świata mody. Odwiedziłyśmy Muzeum Willa Caro i spędziłyśmy prawie dwie godziny wśród eksponatów wystawy ,, W garderobie XIX-wiecznej elegantki’’. Wystawa ukazywała dawną odzież damską i sprzęty służące jej pielęgnacji. Widziałyśmy suknie, które miały ponad sto lat (wyglądały jakby właśnie ktoś wyciągnął je z szafy) a także trzy, uszyte współcześnie, ściśle według ówczesnych wykrojów. Zauważyłyśmy, że inne, znacznie mniej eksponowane części garderoby zmieniły się jeszcze bardziej niż suknie. Funkcje niektórych elementów dziewiętnastowiecznej odzieży były dla nas zagadką i zadziwiały nawet po wyjaśnieniu ich przeznaczenia.

Największą atrakcją jednak było to, że organizatorzy wystawy przygotowali cały regał najróżniejszych ubrań które bez ograniczeń można było dotykać i przymierzać!. Prawie każda z dziewcząt ubrała gorset i długą suknię z trenem oraz dziwaczne nakrycia głowy, których ,,montaż’’ na głowie wymagał specjalnej instrukcji! Co odważniejsze przymierzały pończochy z podwiązkami i obfite pantalony wzbudzając wesołość wszystkich obecnych. Zabawa była tak świetna, że wciągnęłyśmy do niej innych zwiedzających a nawet pracownice muzeum, które strzegły eksponatów przed naszym entuzjazmem. Nie obeszło się bez sesji fotograficznej. Jaki był nasz zawód, gdy w drodze powrotnej telefon pełen naszych zdjęć upadł na chodnik i niestety straciłyśmy całą dokumentację!

Bardzo zainteresował nas króciutki filmik z 1897 roku, gdzie widać, że faktycznie bez pomocy pokojówki zdjęcie wszystkich warstw ubrań było prawie niemożliwe.

To było naprawdę bardzo ciekawe przedpołudnie!

Konkurs czytelniczy ,,Znam twórczość Arkadiusza Niemirskiego’’

Październik i początek listopada upłynął w bibliotece pod znakiem przygód ,,pana Samochodzika’’. Uczniowie klas 5-6 mieli szansę wziąć udział w wojewódzkim konkursie ,,Znam twórczość Arkadiusza Niemirskiego’’ organizowanym przez SP nr 7 w Gliwicach. 14 uczniów wzięło udział w eliminacjach szkolnych. Najwyższe wyniki uzyskały 3 dziewczynki z klasy 5B: Ada Woźniak, Blanka Marczycka i Weronika Franczak. Różnica między wynikami dziewcząt wynosiła tylko po pół punktu, a ponieważ w konkursie mogły wziąć udział tylko dwie osoby, zorganizowano dogrywkę. Ostatecznie reprezentantkami dwudziestki zostały Ada i Blanka. Uczennice szczegółowo poznały treść książek ,, Pan Samochodzik i fałszerze’’ oraz ,,Pan Samochodzik i tajemnicza księga’’.

Mimo, że na poziomie konkursu wojewódzkiego nasze reprezentantki nie zajęły żadnego z trzech pierwszych miejsc, to w interesujący sposób spędziły czas w gościnnych progach SP nr 7. Szczególną atrakcją było dla nich osobiste spotkanie autora konkursowych książek. Pan Arkadiusz Niemirski wręczał dzieciom nagrody, dyplomy i upominki a następnie opowiedział o swojej pracy i udzielał odpowiedzi na liczne pytania publiczności. Na zakończenie spotkania pisarz wpisywał dedykacje i autografy do książek i pamiętników.

Uwaga zmiana regulaminu konkursu czytelniczego

Od października organizatorzy konkursu ,,Czytelnicy miesiąca na poziomach klas’’ wprowadzają zmianę do regulaminu. Jeżeli najlepszy czytelnik na poziomie danej klasy przeczytał mniej niż 4 książki, nagroda nie będzie przyznawana.

Konkurs czytelniczy

25 kwietnia w czytelni biblioteki szkolnej odbył się konkurs dotyczący znajomości powieści Tolkiena ,,Hobbit’’. Organizatorami konkursu byli nasi zeszłoroczni absolwenci: Zosia Gerlic, Marek Sołtys i Paweł Szafrański. Rola bibliotekarza ograniczyła się do koordynacji całości, niewielkiej pomocy organizacyjnej oraz członkostwa w jury. Gimnazjaliści opracowali pytania konkursowe, wykonali i zainstalowali dekoracje w czytelni oraz plakat informacyjny, przeprowadzili konkurs, który okazał się świetną zabawą (a nie nudną ,,klasówką’’), sprawdzili prace konkursowe i zorganizowali atrakcyjne nagrody (w tym, dzięki Zosi, 3 nagrody główne – ręcznie malowane koszulki dostosowane tematycznie do konkursu). Tegoroczna impreza nie jest jednorazowym wydarzeniem jako, że stanowiła ona kontynuację podobnych działań całej trójki z poprzednich lat, kiedy to w trzech edycjach konkursu sprawdzaliśmy znajomość wszystkich siedmiu tomów przygód Harry’ego Potter”a. Gratulacje dla całej trójki za pomysł i jego realizację!
Uczestnicy kwietniowego konkursu o ,,Hobbicie’’ odpowiedzieli na 33 szczegółowe pytania dotyczące treści książki. Można było zdobyć maksymalnie 59 punktów.

więcej

Konkurs fotograficzny "MÓJ PRZYJACIEL- PIES"

W lutym Zespół Szkół Ogólnokształcących – Ekonomicznych im. Olimpijczyków Polskich w Gliwicach zorganizował konkurs fotograficzny pod tytułem ,,Mój przyjaciel – pies”. Jest to trzecia edycja tego cyklu, w której nasi uczniowie biorą udział.

W poprzednich latach drugie miejsce i wyróżnienie zajęli Daniel Błach i Zosia Gerlic za zdjęcia swoich kotów a podobny sukces w zeszłym roku odnieśli Marek Sołtys (właściciel fotogenicznej fretki) oraz Roksana Romanowska (zaprzyjaźniona z równie uzdolnionym królikiem). Sukcesy są tym cenniejsze, że za każdym razem do współzawodnictwa zaproszeni są uczniowie klas 4-6 gliwickich podstawówek i gimnazjaliści.
W tym roku do konkursu o ,,psiej” tematyce zakwalifikowało się dziesięć prac. Zdjęcia przedstawiają domowych ulubieńców

Joasi Ciupki, Żanety Joszko, Madzi Rolnik i Wiktorii Łagodzińskiej.
14 marca odbyło się uroczyste ogłoszenie wyników konkursu. Jury pod przewodnictwem gliwickiego artysty fotografika przyznało główną nagrodę - ,,GRAND PRIX’’ Joasi Ciupka z klasy 5B za pracę, którą przedstawiamy poniżej.Brawo!
Gratulujemy wszystkim dziewczętom przyjaźni z sympatycznymi psiakami i artystycznego zacięcia w dziedzinie fotografii.

więcej